Spot promocyjny Festiwalu

W poszukiwaniu cerkiewnego śpiewu…

To myśl przewodnia spotu promującego 40. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Jest on wędrówką po podlaskich cerkwiach, miejscach ważnych dla wyznawców prawosławia, która kończy się w Hajnówce. Miejscu stanowiącym wizytówkę muzyki cerkiewnej, które raz do roku przez kilka dni rozbrzmiewa śpiewem sakralnym, wykonywanym przez chóry reprezentujące nie tylko Polskę, ale także Białoruś, Rosję, Ukrainę, Łotwę, Grecję itp.

Wyruszamy o świcie z Supraśla – Monasteru Zwiastowania Najświętszej Bogurodzicy. W tle słychać śpiew ptaków oraz lekki śpiew chóru. Następnie udajemy się do Białegostoku odwiedzając trzy największe świątynie: Cerkiew Świętej Sofii Hagia Sophia, Sobór Świętego Mikołaja oraz Cerkiew Świętego Ducha. Ze stolicy Województwa Podlaskiego korytem rzeki Narew docieramy do Bielska Podlaskiego i przepięknej błękitnej cerkwi Świętego Michała Archanioła. Następnie wędrujemy do siemiatyckiej Cerkwi Świętych Piotra i Pawła. Kolejny ważny punkt na naszej drodze to Święta Góra Grabarka, cel pielgrzymek w okresie święta Przemienienia Pańskiego (Spasa), a także szczególne w Polsce miejsce mistyczne dla prawosławia. W drodze powrotnej mijamy Kleszczele z Cerkwią Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Docieramy do niezwykłych terenów otoczonych puszczańskimi lasami, by w ostateczności zawitać do Białowieży i jej Cerkwi Świętego Mikołaja, słynącej z porcelanowego ikonostasu. Pierwotna Puszcza Białowieska towarzyszy nam na trasie do Hajnówki. Na wjeździe do miasta zaglądamy do Cerkwi Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. Muzyka cerkiewna nabiera mocniejszego tonu. To znak, że jesteśmy coraz bliżej naszego celu. Przemierzając ulicami Hajnówki dostrzegamy go – to Sobór Świętej Trójcy. Wchodzimy do niego, a w nim widzimy i słyszymy chóry. Znak, że tylko krok dzieli nas od kolejnej edycji festiwalu.

Przez cały spot w tle przewijają się cyfry – wskazują one na edycje wydarzenia od początku aż do dnia dzisiejszego.

Utwór, który słyszymy w tle to wykonanie Chóru Kijowskiej Akademii Duchownej. Zdobywcy Grand Prix podczas 38. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej 2018.

W ujęciu całościowym zrealizowany spot promocyjny ukazuje bardzo cenny element dziedzictwa kulturowego Podlasia, jakim jest prawosławie z całą jego otoczką architektoniczną, sakralną i duchową.

realizacja: cerkiew.pl