Wystawy festiwalowe zostały otwarte

14 września w Hajnowskim Domu Kultury zostały otwarte wystawy towarzyszące w ramach odbywającego się 40. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Na otwarciu organizatorom towarzyszyli: Jerzy Sirak Burmistrz Miasta Hajnówka, Joanna Kojło Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego, Barbara Sadowska Dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury, Anna Radziukiewicz i Eugeniusz Czykwin z redakcji Przeglądu Prawosławnego oraz Fundacji im. Księcia Konstantego Ostrogskiego, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Hajnówce, przedstawicielka Poczty Polskiej Barbara Strzymińska-Zdanewicz, uczniowie Szkoly Podstawowej nr 3 w Hajnówce pod opieką ks. Marka Jurczuka.

Gości oficjalnie przywitał ks. Michał Niegierewicz Dyrektor Festiwalu. W swojej wypowiedzi podkreślał jubileuszowy charakter festiwalu, nawiązał do historii. Wystawa „40 lat minęło…” jest właśnie fotograficzną wędrówką po czterech dekadach organizacji tego wydarzenia. Gromadzi ona ponad 100 zdjęć prezentujących ludzi z nim związanych, artystów którzy mieli okazję zagościć na nim, miejsca oraz emocje towarzyszące każdemu kto doświadczył bezpośrednio płynącej z festiwalu duchowości.

Inauguracja wystaw to był także dobry moment do promocji najnowszego wydawnictwa Stowarzyszenia Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej – albumu jubileuszowego „40. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. O pracy nad pozycją opowiedziała Anna Radziukiewicz, która była redaktorem wydania. Opracowanie stanowi dopełnienie wystawy. To zbiór fotografii wraz z opisami przedstawiający najbardziej charakterystyczne, emocjonujące elementy historii festiwalu.

Kolejna z wystaw zabiera nas w różne zakątki świata, ukazując zastane w nich oblicza prawosławia. „Prawosławie w obiektywie” jest podsumowaniem 15 lat działalności Stowarzyszenia OrthPhoto, zrzeszającego fotografów o zasięgu międzynarodowym. Kilka zdań o niej wypowiedział Aleksander Wasyluk Prezes organizacji i zarazem pasjonat fotografii. Cała wystawa składa się z 200 zdjęć z 34 krajów, wykonanych przez 140 autorów z 21 krajów. W Hajnówce znajduje się niewielka ich część. Prezentuje prawosławie widziane obiektywem i sercem jednocześnie: kolory wiejskich i miejskich cerkwi, koloryt świątecznych i codziennych obrzędów religijnych, barwne i szanowane postaci związane z Prawosławiem, duchowieństwo i parafian.

Wszystkie wystawy są otwarte dla zainteresowanych w trakcie trwania festiwalu, do 20 września. Serdecznie zapraszamy.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej, Hajnowski Dom Kultury, Stowarzyszenie OrthPhoto, Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Hajnówce.

Emilia Korolczuk