chor oraz zgromadzeni w soborze goście

Inauguracja 41. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Po raz 41. rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal ,,Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej’’. To jedno z największych wydarzeń duchowych, promujących dziedzictwo kulturowe i wartości naszego regionu.

12 września sobór św. Trójcy zgromadził licznych gości z różnych środowisk. Swą obecnością na Koncercie Inauguracyjnym zaszczycił Zwierzchnik naszej Cerkwi, Jego Eminencja Wielce Błogosławiony  SAWA, Metropolita Warszawski i całej Polski. Jego Eminencji towarzyszyły Ich Ekscelencje: Jakub, Arcybiskup Białostocki i Gdański; Grzegorz, Arcybiskup Bielski; Paweł, Biskup Hajnowski; Andrzej, Biskup Supraski; Warsonofiusz, Biskup Siemiatycki. Obecni byli również przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego. Samorząd województwa reprezentował Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. Obecni byli także posłowie na Sejm RP, reprezentanci samorządu szczebla powiatowego, miejskiego i gminnego, przedstawiciele służb mundurowych.

Tradycyjnie uroczystość została rozpoczęta molebnem sprawowanym przez Metropolitę. Następnie w swoim przemówieniu Eminencja podkreślał znaczenie śpiewu cerkiewnego dla człowieka wierzącego i jego duszy. Wzmacnia on siłę modlitwy, zbliżając bardziej ku Bogu – „…śpiewajmy wraz z chórami pieśni dziękczynne Panu podczas tego całego tygodnia. Niech to śpiewanie będzie niejako zalążkiem na codzienne śpiewanie w naszym życiu…jest to modlitwa duszy…”.

 Słowa podziękowania i ukłonu w stronę organizatorów wyraził Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski – „…Mam świadomość ile wysiłku należało włożyć, aby ten festiwal w tym wymiarze doszedł do skutku. Towarzyszy nam świadomość różnego rodzaju przeciwności, w szczególności wynikającej z agresji rosyjskiej na Ukrainę, tej zawieruchy wojennej, którą wszyscy odczuwamy, w tym także festiwal…”.

Oficjalnego otwarcia dokonał gospodarz miasta Hajnówka Burmistrz Jerzy Sirak.

Na zakończenie wieczoru artystyczno-mistycznego wyrazu nadał występ Olsztyńskiego Chóru „Bel Canto” pod dyrekcją prof. Jana Połowianiuka. Wykonał On koncert , na który składały się utwory znanych i cenionych kompozytorów muzyki cerkiewnej, takich jak m. in. D. Bortniański, A. Archangielskij. Ostatnim utworem, który wykonał Chór był ,,Radujtiesia ludije’’ G. Sartiego. Wszyscy zgromadzeni w murach Hajnowskiego Katedralnego Soboru napełnieni głębokimi duchowymi uczuciami i wrażeniami powrócili do swych domów.

Emilia Korolczuk

Fot. Tomasz Grześ