kadr z filmu ukazujący głowę Chrystusa na ikonie

Czym jest ikona?

Na to pytanie uzyskali zapewne odpowiedź widzowie, którzy uczestniczyli w pokazie filmu dokumentalnego Piotra Łozowika „Odrodzenie ikony w Polsce. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim”. Odbył się on w Hajnowskim Domu Kultury 10 maja w ramach wydarzeń towarzyszących 42. MFHDMC. Swoją obecnością ucieszyli nas autorzy projektu Piotr Łozowik (scenariusz, montaż, reżyseria) oraz Marek Władzimirow (zdjęcia, mastering). Spotkanie otworzył ks. Adam Dzienisiuk.

Film w bardzo przejrzysty sposób przedstawia istotę ikony, która nie jest zwykłym obrazem wykonanym na desce, czy inny materiale, ale wytworem ręki prowadzonej przez Ducha Świętego, jest wytworem duszy, której towarzyszy modlitwa. Jak powiedział ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk, założyciel Studium Ikonograficznego, ikona odzwierciedla stan duszy ikonopiscy.

Obecnie trwają prace nad tworzeniem obcojęzycznych wersji dokumentu, w celu promocji naszego sakralnego dziedzictwa kulturowego za granicą.

Kierujemy serdeczne podziękowania w stronę autorów filmu, życząc kolejnych tak wspaniałych, wartościowych realizacji.

42.Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej organizowany jest ze środków Urzędu Miasta Hajnówka, Starostwa Powiatowego w Hajnówce, Urzędu Gminy Hajnówka, przy pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Województwo Podlaskie.

Emilia Korolczuk