plakat wydarzenia z informacją oraz trzy zdjęcia ikon

Wystawa ikon „Bogactwo ikony współcześnie i jej pomoc w tworzeniu relacji między świętym a człowiekiem”

Autor: Ewa Maria Adamska 

Miejsce: Galeria Hajnowskiego Domu Kultury

Organizator: Hajnowski Dom Kultury, Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej

Ikony prezentują wieczną rzeczywistość świata duchowego niosąc pokój i harmonię. Często mówi się, że Ikona jest oknem do nieba, dzięki któremu można tworzyć relację wzajemnej miłości między Bogiem czy Matką Boską, Świętym…..a człowiekiem. Ułatwia nawiązanie relacji z tym co wieczne duchowo, Boże piękno i chwała. Samo powstanie pierwszej Ikony Ikon Mandylion nie ręką uczynionym jak głosi legenda sięga czasów króla Abgara.
Pisanie pierwszych Ikon przypisuje się św. Łukaszowi Ewangeliście.
Historyczne można wiele pisać o Ikonie wspominając Teofana Greka, z Bizancjum czy z Rusi św. Andrieja Rublowa. Istnieją również kanony, czyli ścisłe reguły według, których pisane są Ikony.
Historia dzięki, której powstały prezentowane Ikony na wystawie zaczęła się około 8 lat temu od przyjazdu na Podlasie, a konkretnie do Golakowej Szyi koło Hajnówki. Kolejne lata i kolejne powroty Supraśl, Białystok, Białowieża itd.
Ogromny wpływ miało również spotkanie ludzi, którzy byli i są inspiracją: Ojciec Serafim, Ojciec Warlam, Pani Ania, która zadała niewinne pytanie czy umiem, a stało się ono motywacją i jeszcze kilka osób.
To właśnie zbieg tych okoliczności , błogosławieństwo i Boża pomoc przyczyniły się do realizacji marzenia.
Prezentowane Ikony powstały podczas postu i modlitwy, techniką haftu diamentowego, mozaiki, pisanie na jedwabiu, na płótnie.