W Hajnówce rozpoczęła się jubileuszowa, 45. edycja Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej – wydarzenia o wyjątkowym znaczeniu dla kultury, duchowości i dziedzictwa muzyki cerkiewnej w Polsce oraz Europie. Tegoroczna inauguracja miała szczególnie podniosły i uroczysty charakter, gromadząc duchowieństwo, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ludzi kultury, sponsorów, darczyńców oraz licznych miłośników muzyki cerkiewnej.
Uroczystości inauguracyjne rozpoczął molebień odprawiony przez Jego Ekscelencję Najprzewielebniejszego Pawła Biskupa Hajnowskiego, wprowadzający uczestników w atmosferę modlitwy i duchowej refleksji. Następnie Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Grzegorz Arcybiskup Bielski odczytał list Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski, skierowany do organizatorów, uczestników i gości festiwalu. W słowach przesłania podkreślono szczególną rolę festiwalu w zachowaniu duchowego i kulturowego dziedzictwa prawosławia oraz budowaniu dialogu i jedności poprzez muzykę.

Podczas inauguracji głos zabrali również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: Beata Kempa z Biura Prezydenta RP Karola Nawrockiego, Maciej Żywno Wicemarszałek Senatu RP oraz Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski. List gratulacyjny w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego odczytał Igor Łukaszuk, Radny Sejmiku Województwa.





Przybyłych gości – wśród których znaleźli się Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Warsonofiusz Biskup Siemiatycki, duchowni cerkwi prawosławnej i kościoła rzymskokatolickiego, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, Lasów Państwowych, sponsorzy i darczyńcy festiwalu – serdecznie powitał Dyrektor Artystyczny Festiwalu ks. Paweł Korszak.
Jednym z najbardziej wzruszających momentów uroczystości było uhonorowanie byłego dyrektora festiwalu ks. Michała Niegierewicza Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski, podkreślając wieloletni wkład księdza Michała w rozwój festiwalu oraz promocję muzyki cerkiewnej.
Słowa wdzięczności i uznania przekazali również przedstawiciele lokalnych samorządów – Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko oraz Burmistrz Miasta Hajnówka Ireneusz Roman Kiendyś. W imieniu Stowarzyszenia Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej statuetkę za wieloletnią działalność wręczyła prezes stowarzyszenia Emilia Korolczuk, podkreślając, że ks. Michał Niegierewicz pozostaje nie tylko wieloletnim dyrektorem festiwalu, ale także autorytetem i przewodnikiem dla młodego pokolenia osób tworzących historię tego wyjątkowego wydarzenia.


Oficjalnego otwarcia jubileuszowej edycji festiwalu dokonał Burmistrz Miasta Hajnówka, wyrażając wdzięczność wszystkim, którzy od 45 lat współtworzą to niezwykłe święto muzyki i duchowości.
Uroczystą inaugurację zwieńczył poruszający koncert Ryskiego Kameralnego Chóru „Błagowiest” z Rygi – zdobywcy Grand Prix 2025. Artyści stworzyli wyjątkową atmosferę skupienia i duchowych przeżyć, co stało się pięknym symbolem rozpoczęcia jubileuszowego święta muzyki cerkiewnej.
Emilia Korolczuk
fot. Tomasz Grześ
Festiwal organizowany jest z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Karola Nawrockiego.
Partner strategiczny: Województwo Podlaskie
Partner wspierający: Nadleśnictwo Hajnówka, Lasy Państwowe
Dofinansowanie:
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasto Hajnówka
Powiat Hajnowski
Gmina Hajnówka































