Chóry 2025

CZŁONKOWIE JURY

 Uczestnicy 44 Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

            zdjęcie grupowe chóruZespół powstał w październiku 2016 roku. Współpracując z Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie, prezentuje dorobek wschodniochrześcijańskiego śpiewu sakralnego przez działalność edukacyjną, koncertową i fonograficzną. Varslavia jest laureatem Grand Prix na 43. Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” oraz srebrnego dyplomu na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Cantu Gaudeamus” w Białymstoku. Podczas 9 lat swojej działalności koncertował w kraju i za granicą, między innymi na Festiwalu „Warszawskie Spotkania Muzyczne”, Międzynarodowym Festiwalu „Muziczki Edikt” w Niszu (Serbia), Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” oraz cyklu koncertów „Świat Mistrza Beksińskiego” w Krakowie i Rzeszowie. W 2022 roku Varslavia nagrała fragment ścieżki dźwiękowej do filmu Marzec ‘68 w reżyserii Krzysztofa Langa. Od wielu lat, w nocy z 18 na 19 sierpnia, zespół bierze udział w uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce, śpiewając podczas nocnej liturgii. Zespół Muzyki Cerkiewnej Varslavia ma na swoim koncie trzy albumy: Z Betlejem Nowina – zawierający prawosławne hymny Bożego Narodzenia i kolędy, Głos płaczu mego – ukazujący prawosławnej hymny triodionu postnego oraz Tebe Boga hvalim – muzyka sakralna kompozytorów polskich i serbskich. Najnowszy album ukazał się nakładem wydawnictwa DUX Recording Producers przy współpracy Instytutu Polskiego w Belgradzie. Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Miłosz Bogić – reżyser dźwięku i dyrygent chóralny, asystent w Katedrze Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, lektor Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.

Repertuar:
• Aleksandr Kastalski – Troparion Paschy
• Dmytro Bortnianski – Koncert nr 15 Priiditie wospoim ludije
• Płatonida Rosiniewicz-Szczurowska – Płotiju usnuw solo: Filip Awksietijuk
• Izajasz Serb – Agios o Theos
• Paweł Czesnokow – Błażen Muż solo: Filip Awksietijuk
• Marko Tajčević – Vospojte jemu
• Irina Bogdanovich – Modlitwa św. Makarego
• Siergiej Rachmaninow – Błagosłowien jesi Gospodi solo: Jan Derdziuk
• Stevan Mokranjac – Heruvimska Pesma
• Stanislav Binički – Hvalite Gospoda s nebes
• Paweł Czesnokow – Spasienije sodiełał jesi

      zdjęcie grupowe chóru

Chór tworzą miłośnicy śpiewu cerkiewnego, którzy uczestnicząw nabożeństwach na uroczysku „Krynoczka”. To tuwłaśnie, przy cudownym źródełku w sercu Puszczy Białowieskiej,odnajdują wyciszenie i oddalenie od życiowych sprawpoprzez wychwalanie Boga podczas niedzielnych i świątecznychnabożeństw. W swoim repertuarze chór posiadazarówno proste melodie ludowe oraz melodie dawne, jaki utwory znanych kompozytorów t.j. A. Archangielskij, D. Bortniański czy G. Łapajew. Chór wziął udział m. in.w XXI Międzynarodowym Przeglądzie Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej w Siemiatyczach (2024 r.), w Hajnowskich Spotkaniach z Kolędą Prawosławną 2025 oraz współpracował z telewizją TVP3 Białystok. Chórem dyryguje Julia Prokopiuk.

 

Repertuar:
• Psalm 103. Błagosłowi dusze moja Hospoda – muz. W. Fajner
• Tieło Chrystowo – muz. J. Zujew
• Dostojno jest – muz. P. Dinew
• Swietilen Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy – muz. A. Iliaszenko
• Jedinorodnyj Synie – muz. D. Bortniański
• Płotiju usnuw – muz. B. Ledkowski

zdjęcie grupowe chóru żeńskiegoChór specjalizuje się w wykonywaniu zarówno pieśni świeckich, jak i duchownych, szczególnie tych związanych z bogatym dziedzictwem cerkiewnym. Chór „Harmoń”
został założony w 2010 r. i od tego czasu zrzesza pasjonatów muzyki, którzy, mimo że są amatorami, łączą swoje głosy w harmonijną całość. Zespół liczy kilkanaście osób i jest tworzony przez osoby z różnych środowisk, które łączy wspólna miłość do śpiewu. „Harmoń” aktywnie uczestniczy  w życiu kulturalnym, biorąc udział w festiwalach, przeglądach, festynach oraz konkursach muzycznych. Na swoim koncie ma wiele znaczących osiągnięć. Niejednokrotnie wyróżnił się między innymi podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych muzyce cerkiewnej, ponadto, chór wielokrotnie zdobywał I miejsca w Konkursie Piosenki Ukraińskiej oraz w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Białoruskiej, a w 2021 r. wyśpiewał Grand Prix tego festiwalu. Chór miał również ogromny zaszczyt dwukrotnie wystąpić podczas Koncertu Kolęd w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. W marcu 2021 r. chór nawiązał współpracę z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, co zaowocowało koncertem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Adama Sztaby. „Harmoń” miał też zaszczyt zrealizować nagrania dwóch liturgii, które zostały wyemitowane przez Program II Polskiego Radia, co było wyjątkowym wyróżnieniem. Od września 2024 r. chór działa przy Narwiańskim Ośrodku Kultury w Narwi, jednocześnie pełniąc funkcję Chóru Parafii Prawosławnej w Łosince. Dyrygent chóru – Maria Paszko absolwentka Rówieńskiego Państwowego Uniwersytetu w kierunku muzyki i sztuki.

Repertuar:
• Popieczenije żytija – muz. J. Denisowa
• Swiatyj Boże – muz. A. Koszyc
• K komu wozopiju – muz. A. Archangielskij, solo Paulina Monach
• Istinnaja mati swieta – muz. A. Wiskow
• Wo carstwii Twojem – muz. metropolita H. Alfiejew

zdjęcie grupowe chóru dziecięcegoChór Dziecięcy Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce działa o wielu lat. Od 2016 r. dyrygentem jest Justyna Marczuk. Jest to prawdopodobnie największy chór dziecięcy przy parafii prawosławnej w Polsce, ponieważ liczy aktualnie 40 chórzystów. W skład chóru wchodzą dzieci od 5 do 14 lat. Są to zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Regularnie, co niedzielę dzieci uczestniczą w Świętych Liturgiach podczas których swoim śpiewem pomagają być bliżej Boga innym wiernym. Chórzyści od dwóch lat regularnie śpiewają całość Świętych Liturgii, co nie zdarza się często wśród polskich prawosławnych chórów dziecięcych. Od kilku miesięcy co jakiś czas śpiewają także podczas sobotnich nabożeństw Całonocnego Czuwania. Ponadto uczestniczą w konkursach i festiwalach muzyki cerkiewnej. Działalność chóru opiera się na kształceniu techniki wokalnej dzieci, rozbudzaniu ich zainteresowań religią oraz muzyką. Próby odbywają się raz w tygodniu, najczęściej w soboty. Na zajęciach młodzi chórzyści nie tylko rozwijają się muzycznie, ale także poznają tradycje oraz kulturę Małej Ojczyzny. Chór poprzez swoją wieloletnią działalność podtrzymuje i rozwija poczucie tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej. Od 2025 r. chór poszerzył swoją działalność o publikowanie swoich nagrań w sieci na platformie muzycznej YouTube. Ponadto dzięki staraniom dzieci, rodziców i dyrygentki powstało logo chóru.

Repertuar:
• Wiera wieczna wiera sławna – słowa św. Mikołaj (Wielimirowicz)
• Błahodariu Tiebia Spasitiel – pieśń paraliturgiczna
• Chrystos Anesti – melodia grecka
• Swietie Tichij – melodia skitu św. Eliasza
• Bohorodice Diewo – melodia Monasteru Wniebowstąpienia Pańskiego na Kremlu

Chór powstał w 1942 r., z chwilą erygowania parafii. Regularnie uczestniczy w nabożeństwach sobotnich, niedzielnych i świątecznych. Zespół posiada bogaty i różnorodny repertuar, od starych melodii monasterskich, poprzez klasykę XIX-wiecznej muzyki cerkiewnej, po utwory kompozytorów tworzących w XXI wieku. Występował z koncertami w Finlandii, Rosji, Białorusi, Słowacji oraz Czechach. Wielokrotnie nagrywał bożonarodzeniowe i paschalne nabożeństwa dla Polskiego Radia i TVP. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu „Kołożskij Błagowiest” w Grodnie na Białorusi. Uczestniczył niemal we wszystkich edycjach Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, podczas których był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, zaś w 2020 r. miał zaszczyt inaugurować jego XXXIX edycję. W 2022 r. Chór zajął I miejsce w kategorii chóry parafialne miejskie podczas 41. Międzynarodowego festiwalu ,,Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”.

 

Repertuar:
• Płotiju usnuw – muz. S. Kryłow
• Psalm 102 Błahosłowi dusze moja Hospoda – muz. I. Flegmienko
• Wo carstwii Twojem – melodia wołyńska, solo Kamil Wasiluk
• Boże oczysti mia hriesznaho – autor nieznany
• Chieruwimskaja piesń – muz. W. Kalinnikow

zdjęcie grupowe chóruChór „ANGELOS” funkcjonuje przy największej prawosławnej świątyni w Polsce i jednej z największych cerkwi w Europie. Jego działalność sięga początków parafii erygowanej w 1983 r. Zasadniczym zadaniem chóru jest śpiew podczas głównych nabożeństw roku liturgicznego. Poza tym zespół aktywnie uczestniczy w różnych wydarzeniach kulturalno-społecznych i religijnych miasta oraz regionu, bierze udział w nagraniach telewizyjnych, radiowych i internetowych, koncertach, przeglądach chóralnych i festiwalach. Brał udział m.in. w Białostockich Dniach Muzyki Cerkiewnej, Białostockich Dniach Kultury Chrześcijańskiej, Wieczorach Kolęd w Operze i Filharmonii Podlaskiej, Międzynarodowym Festiwalu „Śladami Apostoła Pawła” w Filippi (Grecja 2017), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Kałożskij Błagowiest” w Grodnie (Białoruś 2018 –nagroda specjalna), w Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (Polska 2019 – III nagroda), a także w XXI Międzynarodowym Przeglądzie Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej w Siemiatyczach (Polska 2024 r.).

Repertuar:
• Troparion Święta Pięćdziesiątnicy – muz. I. Ławreszuk
• Otiahczennyma oczyma – muz. A. Alieksiejewa
• Troparion Wwiedienija – muz. W. Zinowiew
• Pod Twoju miłost’ – muz. P. Tkaczenko, solo Paulina Boreczko-Bura
• Torżestwujtie dnies’ – muz. A. Turenkow

zdjęcie grupowe chóruChór Miasta Hajnówka powstał jesienią 2019 r. z inicjatywy mieszkańców miasta Hajnówka. Skład chóru to pasjonaci muzyki, amatorzy w tej dziedzinie. Chór wykonuje muzykę kompozytorów klasycznych, współczesnych oraz muzykę folklorystyczną, nagradzany na różnych konkursach, koncertach, festynach. Udział w Hajnowskich Dniach Muzyki Cerkiewnej będzie pierwszym występem z repertuarem muzyki cerkiewnej. Chór działa przy Hajnowskim Domu Kultury. Dyrygent Maria Paszko.

Repertuar:
• O Wsiepietaja Mati – muz. J. Denisowa
• Swiatyj Boże – muz. P. Czajkowski
• Dostojno jest’ – melodia macedońska
• Nynie otpuszczajeszy – muz. A. Archangielski
• Iszczitie Boga – muz. A. Zubricz

zdjęcie grupowe chóruChór ,,Wołyńskie Dzwony” Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych Ziemi Wołyńskiej został założony w 1997 r. z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego
Nifonta, metropolity Łuckiego i Wołyńskiego. Dyrygentką chóru jest Maria Fedosiuk-Wisłocka. W skład chóru w Łucku, którzy pragną donieść światło wiary Chrystusowej
dla słuchaczy. W końcu pięknie wykonany hymn kościelny ukazuje duchowe piękno i wielkość. Kościół prawosławny, w którego łonie rodzą się naprawdę wielkie dzieła to sztuka chrześcijańska. „Wołyńskie Dzwony” z godnością prezentują najlepsze tradycje duchowe Kościoła prawosławnego. Chór bierze udział w akcjach charytatywnych, koncertach, festiwalach muzyki sakralnej i świeckiej, wyjazdach pielgrzymkowych do świętych miejsc Ukrainy, Polski i Białorusi. Repertuar zespołu obejmuje: perły ukraińskiej i zagranicznej muzyki duchownej, kolędy, szczedriwki, pieśni, ukraińskie
pieśni ludowe.

Repertuar:
• Otcze nasz – N. Kiedrow – ojciec
• Wietchij dieńmi – stichira na święto Spotkania Pańskiego – melodia ostrowska
• Bogorodice diewo Radujsia – muz. T. Leusz
• Nie rydaj mienie mati – melodia chorału ruskiego
• Kant do Chełmskiej Ikony Matki Bożej
• Błażen muż – muz. A. Wedel
• Angieł wopijasze – melodia grecka, harm. J. Denisowa wchodzą wykładowcy i studenci szkół artystycznych     

zdjęcie grupowe chóru młodzieżowegoChór Dziecięco-Młodzieżowy Prawosławnej Parafii pw. Św. Sofii – Mądrości Bożej to stosunkowo młody zespół, powołany do życia w 2021 r. z błogosławieństwa proboszcza
ks. Adama Siemieniuka. Założycielką oraz obecną dyrygentką chóru jest pani Anna Jakoniuk. W skład zespołu wchodzi młodzież uczęszczająca do szkół podstawowych,
średnich oraz wyższych uczelni z Warszawy i okolic. Ciekawostką jest międzynarodowy charakter chóru – tworzą go młodzi ludzie pochodzący z Polski, Ukrainy, Białorusi oraz Grecji. Głównym zadaniem chóru jest muzyczna oprawa porannej, niedzielnej Boskiej Liturgii oraz udział w wydarzeniach organizowanych przez parafię, takich jak na przykład Wieczory Kolęd.

Repertuar:
• Ektenia gruzińska – melodia ludowa
• Chieruwimskaja pieśń – muz. Metropolity Ionafana (Jeleckich)
• Dostojno jest’ – melodia bizantyjska
• Bogorodice Diewo Radujsia – muz. Gwozdecki
• Agni Parfene – melodia grecka, solo Vasilis Mathiudakis
• Tieło Christowo – muz. J. Zujewa
• Troparion Paschy (w języku gruzińskim) – melodia ludowa

zdjęcie grupowe chóruChór Leyakon Noor (tł: „Niech stanie się światłość”) pochodzi z Egiptu i działa przy Kościele św. Marka w Shoubra (Szubrze), dzielnicy Kairu. Został założony w 2016 r. i specjalizuje się w wykonywaniu hymnów koptyjskich. Liczy 30 członków, w tym profesjonalnych muzyków grających instrumentach. Pasja do muzyki i miłość do chóru, to wartości którymi żyje dyrygentka zespołu – Sylvia Halim – to one zaprowadziły ją od członkostwa w chórze aż po przejęcie jego prowadzenia. Poza działalnością chóralną
dyrygentka zajmuje się prowadzeniem własnej agencji reklamowej. Chór corocznie uczestniczy w najważniejszych uroczystościach kościelnych. Osiągnął znaczące sukcesy w Egipcie, zdobywając pierwsze miejsca w festiwalach młodzieżowych przez pięć kolejnych lat oraz uczestnicząc w licznych wydarzeniach charytatywnych. Jego działalność wykracza również poza granice kraju – Leyakon Noor koncertował w Wiedniu i Anglii na zaproszenie lokalnych biskupów. Oprócz koncertowania chór przygotowuje spektakle oparte na religijnych historiach, m.in. „Bohaterowie Boga”
opowiadający o przekuwaniu ludzkich słabości w dzieła na Boską chwałę. Misją chóru jest szerzenie miłości Jezusa Chrystusa poprzez muzykę, radość i jedność, inspirując do działania w duchu wiary i miłości Boga.

Repertuar:
• Ji Nai Nan (tranksrypcja: Dże Nai Nan) – Panie, zmiłuj się nad nami (cs. Hospodi pomiluj nas) z Boskiej Liturgii w Niedzielę Palmową
• To zibno – Wieczerzy Twej Mistycznej (cs. Wieczeri Twojeja Tajnyja) z Liturgii Wielkiego Czwartku
• Golgota – hymn z obrzędu pogrzebu w Wielki Piątek, tj. na wynos i balsamowanie płaszczanicy
• Pek-Ethronos – Twój Tron, Panie, na zawsze i na wieki (cs. Prestol Twoj Boże, wo wiek wieka) – psalm z powieczerza Wielkiego Piątku
• Ebooro w tonie smutnym – Królu Pokoju; hymn powtarzany na nabożeństwach Wielkiego Tygodnia

zdjęcie grupowe chóru dziecięcegoChór działa w ramach parafialnego punktu katechetycznego. Jego członkami są uczniowie uczęszczający na zajęcia katechezy w macierzystej parafii. Zespół śpiewa podczas niedzielnych Liturgii w dolnej cerkwi Katedry pw. Męki Pańskiej podczas nabożeństw dedykowanych dzieciom i młodzieży. Skład etniczny chóru odzwierciedla demografię katedralnej parafii. Śpiewają w nim dzieci pochodzenia polskiego, białoruskiego, ukraińskiego oraz serbskiego. Młodzi chórzyści występują na koncertach w warszawskich parafiach oraz brali udział w jubileuszowym XX Przeglądzie Pieśni Paraliturgicznej w Siemiatyczach i w XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. Chórem od roku szkolnego 2022/2023 dyryguje Marta Czaban.

Repertuar:
• Troparion Paschy – muz. A. Astafjew
• Zadostojnik Paschy – muz. P. Diniew
• Jedinorodnyj Synie – melodia bułgarska
• Trisagion – melodia Monasteru w Piuchticach
• Fotagogikon ku czci św. Grzegorza Peradze – muz. Ł. Hajduczenia
• Kinonik niedzielny – muz. archim. Matfiej (Mormyl)
• Utwierdi Boże – muz. A. Wiechnowskij
• Wiera nasza – muz. św. Mikołaj (Velimirovič)

zdjęcie grupowe chóruChór Młodzieżowy oraz Chór Polskojęzyczny „Kardia”, działające przy parafii Świętego Ducha, tworzą niezwykłą wspólnotę – dwie muzyczne tożsamości, które spotykają się
w harmonii i duchowej głębi. Chór Młodzieżowy to zespół pełen energii i świeżości, tworzony przez uczniów, studentów, osoby pracujące. Ich głosy rozbrzmiewają podczas liturgii, koncertów, festiwali i uroczystości, niosąc przesłanie piękna oraz pokoju. W ich repertuarze znajdziemy zarówno utwory klasyczne i współczesne, jak i śpiewy monasterskie oraz pieśni ludowe – starannie dobrane, by oddać duchowy klimat każdego wydarzenia. Zespół reprezentował parafię m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, w Terespolu oraz na festiwalu „Dostojno jest” w Bułgarii, zyskując uznanie za autentyczność i wrażliwość interpretacyjną. Z kolei Chór Polskojęzyczny „Kardia” – którego nazwa oznacza „serce” – powstał z potrzeby głosu bliskiego wiernym. W języku polskim wypełnia cerkiewną przestrzeń modlitwą, uczestnicząc w niedzielnych liturgiach, sakramentach oraz ważnych momentach życia duchowego parafii. To chór amatorski, lecz pełen pasji i oddania, dla którego każda pieśń to świadectwo wiary i miłości do muzyki cerkiewnej. Pod kierunkiem Vity Wiryniei Kociubajło oraz Gabriela Jarocewicza chóry zabrzmią we wspólnym działaniu – złączone w duchu, zróżnicowane w brzmieniu, a jednak doskonale zharmonizowane. 

Repertuar:
• Christos Woskresie
• Swiatyj Boże – muz. mon. J. (Denisowa)
• Psalm 102 Błahosłowi Dusze moja Hospoda – muz. I.M. Ippolitov-Ivanov
• Da isprawitsia molitwa moja – muz. Paweł Czesnokow
• O waleczna Hetmanko – śpiew kijowski
• Tieło Christowo – Julia Zujewa
• Dostojno jest’ – muz. P. Dinew

  zdjęcie grupowe chóruW 2011 r. z błogosłowieństwa ks. Piotra Mullera, dyrygentem Chóru Parafii Prawosławnej Ikony Bogurodzicy „Znak” została mianowana Monika Muller, która zebrała nowy skład chóralny i odnowiła repertuar. Chór upiększa swoim śpiewem nabożeństwa sprawowane w Cerkwi parafialnej, a także prowadzi szeroką działalność koncertową. W 2015 r. chór wziął udział w Festiwalu „Kołożskij Błagowiest” w Grodnie na Białorusi, zdobywając III miejsce. Bierze udział w różnego rodzaju festiwalach: parafialnych chórów w Litwie, miejscowych festiwalach miasta Wilno ,,Wieczory”, międzynarodowym sakralnym festiwalu «Kristus, karaliauja!» W 2021 r., chór „Znamienije” wziął udział w I Międzynarodowym online konkursie wokalno-instrumentalnej muzyki „International Music Astana”, w mieście Nur – Sułtan w Kazachstanie, zespół zdobył nagrodę Grand – Prix.

Repertuar:
• Chwalitie imia Gospodnie – melodia bizantyjska, oprac. O. Anufriejewoj
• Jedinorodnyj Synie – muz. M. Dylecki
• Nynie otpuszczajeszy – K. Szymanowski
• Stichiry Paschy – muz. W. Polewaja, solo: Monika Muller
• Wzbrannoj Wojewodie – muz. A. Archangielskij
• Bogorodice Diewo – muz. A. Part
• Swietie tichij – muz. M. Treszczekinas

grupowe zdjęcie chóruPierwsze informacje o Chórze Dziecięcym Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego pochodzą z 1884 r., dokumenty archiwalne odnotowują przyjęcie propozycji Josifa Marinkovicia (1851–1931), ówczesny dyrygent Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego, aby utworzyć w ramach stowarzyszenia Chór Dziecięcy. Młodzież Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego kształtowała się i rozwijała stopniowo. Obecnie Reprezentatywny chór dziecięcy, który pełni ważną rolę w Katedrze Belgradzkiej. Oprócz tego śpiewa samodzielnie i gorliwie na niedzielnych liturgiach kilka razy w miesiącu, Chór Dziecięcy śpiewa wraz z chórem dorosłych podczas nabożeństw z okazji ważniejszych świąt. Chór dziecięcy ma na swoim koncie serię całonocnych koncertów i częsty udział w koncertach charytatywnych. Jest aktywnym uczestnikiem festiwali konkursowych. Chór dziecięcy brał udział w nagrywaniu kilku płyt CD dla klasztoru w Đurđevi. Następnie z okazji obchodów 160. rocznicy istnienia i działalności Chór wydał własną płytę, na której znalazły się m.in. pieśni liturgiczne, antyfony wielkanocne i pieśni duchowe. Radmila Knežević kieruje chórem od 2012 r. Ukończyła wydział wiolonczeli na Wydziale Muzycznym w Belgradzie w klasie S. Belić. Od 1996 r. jest profesorem gry na wiolonczeli w Szkole Muzycznej im. Władimira Đorđevicia w Belgradzie. Oprócz działalności pedagogicznej aktywnie występuje jako solista i kameralista w orkiestrach: w kraju i za granicą. W 2011 r. ukończyła specjalizację z muzyki kameralnej. Od 2008 r. jest członkiem chóru Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego.

Repertuar:
• Woskresienije Twoje – muz. К. Станковић
• Molitwami spasi ny – muz. Ст.Ст. Мокрањац
• Christos Woskresie – muz. К.Станковић
• Jelicy – muz. Ст.Ст.Мокрањац
• Tiebie pojem – muz. Ст.Ст. Мокрањац
• Angieł Wopijasze – muz. Л. Гавриловић
• Christos Woskresie – muz. Л. Гавриловић

zdjęcie grupowe choruChór Katedry Zmartwychwstania Pańskiego w Fălticeni został założony w grudniu 2021 r., a od 2023 r. przybrał swoją obecną nazwę „Lumina Învierii” oznaczającą „Światło Zmartwychwstania”. Od samego początku kierowany jest przez ks. prot. Valeriana Claudiu Hariuca oraz jego brata – Ilie Hariuca. Celem powstania chóru była działalność misyjna oraz szerzenie rumuńskiej kultury poprzez wykonywanie pieśni religijnych, patriotycznych i ludowych. Chór aktywnie udziela się w lokalnej społeczności poprzez występy na ważnych okazjach, takich jak święta, wesela czy chrzty. Sami określają się dumnie jako ambasadorzy swojego rodzimego miasta. Szczególnie wyróżnili się zdobywając pierwszą nagrodę w sekcji chórów parafialnych na Festiwalu w Fundu Moldovei (Rumunia) w 2022 i 2025 r. Reprezentowali Fălticeni także na arenie międzynarodowej, śpiewając we Włoszech w 2024 r. podczas koncertu wielkanocnego w katedrze San Nicola w Bari.

 

Repertuar:
• Christos Anesti – muz. G. Muzyczesku
• Panie usłysz moje wołanie – solo prof. Lenuta Rosu
• Kto wstąpi? – muz. G. Muzyczesku
• Stichira 3 wieczerni 6-go tonu – muz. hieromnich Macariue, solo bas Ilie Haruo
• Koncert nr 34 – muz. D. Bortniański
• Święty Pan Sabaot – muz. Metropolita Józef Miłosierny,
harm. Nicolae Lungu

zdjęcie grupowe chóruChór Prawosławnej Katedry pw. Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi kontynuuje tradycję śpiewu cerkiewnego już od ponad 140 lat, tyle bowiem lat liczy sobie łódzka świątynia powstała w 1884 r. Chórzyści biorą udział w liturgiach, nabożeństwach świątecznych oraz śpiewają na ślubach i podczas koncertów w całej Polsce. Chór integruje osoby różnych narodowości, różnych zainteresowań, zawodów i wieku. Utwory cerkiewne wykonywane są w języku liturgicznym kościoła prawosławnego, szczególnie na  koncertach przyciąga wielu widzów. Repertuar chóru tworzą wzruszające utwory sakralne z różnych epok. W muzyce liturgicznej sięga się często po utwory chóralne takich kompozytorów jak np.: A. Archangielski, P. Czajkowski, Michaił Ippolitow-Iwanow i A. Kastalski, jak i polskich kompozytorów klasycznych np. Stanisława Moniuszki. Chór Prawosławnej Katedry pw. Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi podczas 40 Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w 2021 r. zajął II miejsce w kategorii: chóry parafialne miejskie polskie. Zespół brał również udział w Festiwalach Czterech Kultur a także występował podczas Łódzkiej Jesieni Chóralnej. W okresie pandemii zespół nie zaprzestał działalności, nagrywając chóry wirtualne oraz zgłaszając swoje nagrania na festiwale w internecie. Na festiwalu online „Razem w XXI wieku” z siedzibą w Sofii chór otrzymał dyplom laureata I stopnia natomiast na kolejnym Festiwalu World Peace Choral, który odbywał się w Wiedniu otrzymał srebrne wyróżnienie. 

Repertuar:
• Na rekach wawiłonskich – muz. M. Azowskij
• Nynie siły niebiesnyja – muz. G. Lwowskij
• Wo carstwii Twojem – muz. I. Gonczarow
• Angieł wopijasze – muz. P. Makarow
• Płotiju usnuw – muz. Metropolita Ionafan (Jeleckic

zdjęcie grupowe chóruObecna historia Chóru rozpoczyna się od momentu wyznaczenia na dyrygentkę Radosławę – Marię Larczenko w styczniu 2022 r. Pierwszym i najważniejszym zadaniem jakie stanęło przed nową dyrygentką było zebranie składu i repertuaru, z którym chór będzie pracował. Po zebraniu składu rozpoczęto działalność liturgiczną i koncertową na terenie Litwy. W maju 2023 r. chór po raz pierwszy wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu w Hajnówce, co było  ich debiutem na arenie międzynarodowej. W grudniu 2023 r. funkcję dyrygenta chóru objęła Anna Kutiszczewa. W bogatym repertuarze chóru znajdziemy wiele pięknych i znanych utworów rosyjskiej duchownej muzyki, kompozycje współczesnych kompozytorów, świeckie i ludowe utwory. Chór posiada charakter wielonarodowościowy. Członkowie chóru tworzą jedną rodzinę, są przyjaciółmi. Nie traktują śpiewu jako pracy, lecz jako służbę Bogu i Cerkwi.

 

Repertuar:
• Razsiejannyj moj um… – muz. N. Kolesniczenko
• Czertog Twoj – muz. Arcybiskupa Ionafana (Jeleckich)
• Bogorodice Diewo – muz. S. Rachmaninow
• O diwnoje czudo – muz. ks. P. Gutkiewicz
• Swietie tichij – muz. N. Kolesniczenko
• Tieło Christowo – muz. M. Gowedarica, solo
• Dostojno jest’ – muz. P. Dinew
• Troparion Paschy – autor nieznany, oprac. A. Anikiejewa

zdjęcie grupowe chóruRyski Prawosławny Kameralny Chór „Błagowiest” został założony w 1990 r. Od samego początku swego istnienia miał on na celu popularyzację zapomnianych skarbów rosyjskiej muzyki cerkiewnej, która stanowi zasadniczą część jego repertuaru. Wykonania chóru „Błagowiest” poruszają słuchaczy nie tylko w ich ojczyźnie, ale także w wielu innych krajach. Do wielu ważnych osiągnięć na festiwalach i konkursach, chór w ostatnich  Europejskich Igrzysk Chóralnych (2017), zwycięstwa w kategorii muzyka sakralna a capella podczas Grand Prix Narodów w Rydze oraz Kolobmo (Sri Lanka), nagrodę specjalną za wybitną interpretację 2 cz. Koncertu Chóralnego Alfreda Schnittke przyznaną podczas Międzynarodowego Konkursu Chórlanego w Derri (Irlandia Płn.) oraz dyplom Międzynarodowego Festiwalu Śpiewów Chóralnych w Spittal an der Drau (Austria, 2019). W 2020 r. chór „Błahowiest”, w 30-lecie istnienia, zdobył I miejsce podczas XXXIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Zespół ma w swoim dorobku siedem wydawnictw płytowych oraz realizacje licznych projektów we współpracy ze znanymi kompozytorami, chórami i solistami zarówno w Łotwie jak i za granicą. Założycielem i dyrygentem chóru jest magister muzyki, absolwent Łotewskiej Akademii Muzycznej im. Jazepa Witola, dyrygent cerkwibŚw. Trójcy w Rydze – Aleksander Brandavs.

Repertuar:
• Christos Woskresie – muz. W. Głagoliew
• Nie otwierży mienie wo wremia starosti – muz. M. Berezowski
• Krestu Twojemu – muz. W. Głagoliew
• Pieśń 9 z Kanonu Wielkiego Czwartku – muz. A. Mikita
• Błażen razumiewajaj na niszcza i uboga – muz. A. Archangielski   

zdjęcie grupowe chóruChór „Mus Arietes” powstał w listopadzie 2020 r. z inicjatywy Aleksandry i Jakuba Siekierzyńskich. Składa się z około 30 młodych miłośników muzyki chóralnej. W 2022 r. chór otrzymał Złoty dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. W 2023 r. wykonał Requiem Maurice Durufle na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym  samym roku otrzymał złoty dyplom na 35 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Księdza Stanisława Ormińskiego w Rumi. Zespół na swoim koncie posiada również nagrania utworów współczesnych kompozytorów, m.in. Missy Brevis Jana Krutula. Od lutego 2024 r. chór działa przy Parafii Wszystkich Świętych w Warszawie. Chór w maju 2024 r. został wyróżniony na 54. Legnica Cantat Festiwal Chóralny złotym dyplomem oraz sklasyfikowany na III miejscu w kategorii chórów dorosłych.

Repertuar:
• Triswiatoje – muz. G. Łapajew
• Iże Heruwymy – muz. D. Bortniański
• Woskriesienije Christowo widiewsze – muz. P. Czesnokow
• Z wysznich priziraja, ubogija prijemlja – muz. A. Archangielski
• Nynie Otpuszczajeszy – muz. K. Szymanowski
• Boże Wo Imia Twoje – muz. R. Twardowski
• Wzbrannoj Wojewodie – muz. S. Rachmaninow

zdjęcie grupowe chóruMłodzieżowy Chór Katedry Parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie śpiewa przede wszystkim podczas niedzielnych św. Liturgii odprawianych w katedrze, w dolnej świątyni pod wezwaniem Męki Pańskiej. Właśnie to doświadczenie żywej, wspólnotowej modlitwy ma dla chórzystów i dyrygenta – od grudnia 2017 r. jest nim protodiakon Rafał Dmitruk – największe znaczenie. Chórzystów: młodzież, studentów i osoby pracujące,   amatorów i wykształconych muzyków,  łączy to, że śpiewem chcą wychwalać Boga. Na przykładzie chóru, jego repertuaru i działalności widać fragment życia Cerkwi Prawosławnej w Polsce, jej świadomość własnej historii, otwartość, gotowość do pomocy innym. Poza nabożeństwami, chórzystów można usłyszeć na uroczystościach organizowanych przez Cerkiew, podczas spotkań ekumenicznych. W 2023 r. chór zdobył pierwsze miejsce na festiwalu Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu, wieczorach kolęd w Warszawie i Radomiu, Międzynarodowym Festiwalu „Pod Opieką Bogurodzicy” w Bielsku Podlaskim i Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Paraliturgicznej w Siemiatyczach, koncercie Muzyki Cerkiewnej w Krynicy Zdrój. Poprzez materiały nagrane dla Programu Drugiego Polskiego Radia i Telewizji Polskiej chórzyści pokazują polskie prawosławie szerszemu odbiorcy i wspierają akcje charytatywne.

Repertuar:
• Błagosłowi dusze moja Hospoda – muz. archimandryty R. (Podłubniak)
• Błażen muż – muz. R. Hurko
• Swietilen Zwiastowania – muz. A. Iliaszenko
• Płotiju usnuw – muz. Metropolity J. (Jeleckich)
• Razbojnika błagorazumnago – oprac. Mikołaja Tołstiakowa, solo, Taras Korol
• Nynie otpuszczajeszy – muz. ks. P. Gutkiewicz
• Swietie tichij – muz. N. Kolesniczenko
• Jedinorodnyj Synie – muz. D. Bortniański

zdjęcie grupowe chóruChór Parafii Prawosławnej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Fastach, w obecnym składzie istnieje od 2017 r. Jest chórem mieszanym, czterogłosowym, zrzesza około 30 osób w różnym wieku. Jego członkami są pasjonaci muzyki cerkiewnej. Dyrygentką chóru jest Matuszka Joanna Augustyńczuk. Głównym celem jego działalności jest oprawa nabożeństw oraz uroczystości parafialnych. Przynależność do chóru, uczestnictwo w nabożeństwach, wspólne śpiewanie dla chwały Bożej,  ale także wspólne przebywanie i wzajemne poznanie się przy okazji regularnych spotkań jest dla nich powodem do ogromnej satysfakcji. Chór stara się rozwijać, uczyć się i poznawać bliżej piękno muzyki cerkiewnej. W tym celu uczestniczył w warsztatach chóralnych, gdzie szkolił się pod okiem doświadczonych specjalistów. Chórzyści spotykają się na próbach, podczas których poza ściśle muzycznym aspektem każdego utworu, poznają także modlitewne znaczenie rzutujące na sposób wykonania. Chór stara się pokazywać piękno i głębię śpiewu cerkiewnego występując na koncertach organizowanych na terenie miasta Białegostoku i województwa podlaskiego np.;

• Białostockich Dni Muzyki Cerkiewnej,
• Prawosławnych Wieczorów Kolęd w Operze i Filharmonii Podlaskiej,
• 100-lecia autokefalii PAKP w Gródku i Białymstoku,
• Corocznych koncertach, organizowanych w ramach realizacji projektu „Tradycja w śpiewie zamknięta”, współorganizowanego ze środków budżetu województwa podlaskiego.
Dotychczas chór nagrał dwie płyty. W 2021 r. podczas 40 jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” wyśpiewał I miejsce w swojej kategorii.

Repertuar:

• O sładkago Twojego głasa – modlitwa św. Sergiusza do Przenajświętszej Bogurodzicy – muz. diak. S. Trubaczow
• Iże Chieruwimy – muz. G. Muzyczesku
• O Tiebie radujetsia – melodia grecka, aranż. J. Denisowa
• Miro so slezami – muz. A. Bordak
• Otcze nasz – muz. A. Kondratiewa, solo, Grzegorz Augustyńczuk
• Bogorodice Diewo – muz. S. Rachmaninow

Zespół powstał wiosną 2021 r. przy klasztorze św. św. Marty i Marii na św. Górze Grabarce. W skład chóru wchodzą amatorzy – miłośnicy cerkiewnego śpiewu wielogłosowego. Pierwszą liturgię chór zaśpiewał w piątą sobotę Wielkiego Postu w monasterze grabarskim. Zespół wziął udział w koncercie “Między wschodem a zachodem” w Cegłowie, swoim śpiewem wspomagał uroczystości ku czci ikony Matki Boskiej Ostrobramskiej w Atenach, w Grecji. W 2021 r.  śpiewał podczas obchodów 200-lecia cerkwi w Mielniku, w styczniu 2022 r. chór prezentował utwory liturgiczne oraz kolędy w Teatrze Lalek “Pleciuga” w Szczecinie, a w maju tego roku wystawił samodzielny Koncert Paschalny. Zespół regularnie bierze udział w Międzynarodowych Przeglądach Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej w Siemiatyczach oraz wielokrotnie śpiewał podczas nabożeństw w cerkwiach w całej Polsce.

Repertuar:
• Wo Carstwii Twojem – muz. P. Żewłakow
• Otcze nasz – muz. F. Stiepanow, solo Maciej Awksietijuk
• Dostojno jest – muz. A. Tretiakow
• Wzbrannoj Wojewodie – muz. P. Czesnokow
• Anhieł wopijasze – muz. B. Ledkowski, solo Ernest Tymczyszyn
• Radujtiesia, ludije – muz. G. Sarti
• Jeże preżdie sołnca – muz. F. Awksietijuk, solo Ernest Tymczyszyn
• I nam darowa – muz. F. Awksietijuk

Żeński Chór „Elpida” został założony 5 grudnia 2024 r. z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego Jerzego Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego. Skupia wokół siebie kobiety, które połączyło zamiłowanie do muzyki cerkiewnej. Prowadzenie zespołu powierzono mgr Joannie Jurczuk – absolwentce  Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na kierunku wychowanie muzyczne w klasie dyrygowania prof. Violetty Bieleckiej, której pasja do muzyki cerkiewnej towarzyszyła od zawsze. Nazwa chóru „Elpida” pochodzi z Greki i oznacza nadzieję, niezachwianą wiarę, że Bóg działa w życiu człowieka i prowadzi go ku zbawieniu, nawet w obliczu trudności. Misją chóru jest niesienie tej nadziei poprzez śpiew, który wzbogaca nabożeństwa, a także stanowi świadectwo głębokiej wiary, duchowej radości. Chór zadebiutował podczas uroczystości Jubileuszu 30-lecia Restytucji Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, wzbogacając oprawę muzyczną Boskiej Liturgii. Miał również zaszczyt wziąć udział w XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu.

Repertuar:
• Mała doksologia – muz. diak. S. Trubaczow
• Jedinorodnyj Synie – muz. M. Reczkunow
• Dusze moja – melodia chorału ruskiego, oprac. B. Feoktistow
• Nie rydaj mienie mati – autor nieznany
• Sie nynie błagosłowitie Gospoda – muz. M. Ippolitow-Iwanow
• Troparion Paschy – muz. A. Kastalski

zdjęcie grupowe chóruAkademicki Chór Politechniki Gdańskiej (AChPG), założony w 1965 r., to zespół z pasją i bogatą historią. Skupiający studentów, absolwentów i pracowników Politechniki Gdańskiej. Kierownictwo artystyczne AChPG sprawuje obecnie od 1992 r. prof. dr hab. Mariusz Mróz. Chór odnosi spektakularne sukcesy, zdobywając liczne nagrody na konkursach i festiwalach chóralnych. Ich wszechstronny repertuar obejmuje muzykę sakralną, współczesne kompozycje oraz monumentalne oratoria. Uczestnictwo w konkursach, festiwalach oraz nominacje do Grand Prix Polskiej Chóralistyki  to tylko kilka elementów fascynującej historii AChPG. To nie tylko chór – to harmonijna wspólnota pasjonatów muzyki, której brzmienie rozbrzmiewa nie tylko na polskich scenach, lecz również za granicą.

Repertuar:
• Chieruwimskaja pieśń – muz. J. Denisowej
• Koncert nr 32 – muz. D. Bortniański
• Zastupnice usierdnaja – muz. P. Czesnokow
• Spasi Boże – muz. P. Czesnokow
• Wzbrannoj wojewodie – muz. R. Ledieniew
• Angieł wopijasze – muz. M. Musorgski